Inspirujte se: Jak firmy dělají diverzitu ve Velké Británii

HR tipy

Přečtěte si rozhovor s naší RPO konzultantkou Pavlou Korpasovou, která má zkušenosti s náborem, jak z Česka, tak z britských ostrovů a inspirujte se tipy, jak budovat diverzní prostředí ve vaší firmě.

Pájo, jak se liší přístup společností k diverzitě v Česku a ve Spojeném království?

Firmy v Británii berou diverzitu opravdu vážně. A dokáží se na ni dívat z nejrůznějších úhlů pohledu. V Česku mám pocit, že se diverzita zasekla na úrovni genderu.  

Pozor! Neházím všechny firmy do jednoho pytle, to vůbec, ale mám dojem, že u nás se točíme mnohdy jen kolem otázky – máme dostatek žen?

Kdežto v Británii jdou více do hloubky, jak ohledně genderu, tak v jiných tématech.  

Jaká témata máš namysli?  

Etnická diverzita nebo neurodiverzita. Na to v českých končinách narazíte zřídkakdy. A pokud ano, tak jde zpravidla o korporát, který má vedení v zahraničí. 

Řekla si, že firmy jdou více do hloubky. Můžeš být konkrétnější? Třeba právě v ohledu genderu?

Uvedu jako příklad firmu Siemens Healthineers, pro kterou děláme za GoodCall nábor ve Velké Británii a Severním Irsku. Nedávno jsme měli workshop na téma menopauza. To se jeví jako něco, co do pracovního prostředí vůbec nepatří, že ano?  

Ale právě naopak!  

Přechodové období čeká každou z nás. Přednáškou ženám říkáme, že je to v pořádku. A běžná součást života. Takže taková aktivita určitě posílí sebevědomí.

Zároveň dojde k uvědomění mezi ostatními – především mezi muži, kteří mnohdy nechápou, že něco takového ženy ovlivňuje, a to i na pracovišti.

Lidem tak zasejeme semínko do hlavy, které může vyrůst v pochopení a větší respekt k druhým.

gcl.jpg

Náborový proces pro všechny


Zmínila si neurodiverzitu, jak k té firmy přistupují?  

Tohle je velké téma. Spousta společností se zapojuje do národního programu „Disability Confident“, který firmy zavazuje zapojovat osoby se zdravotním postižením do pracovního procesu.  

Konkrétně já se při screeningu ptám, zda kandidáti trpí nějakou poruchou. A případně, zda jim během náboru vyžadují pomoc. Ať už, že dám otázky na pohovor předem, nebo třeba poskytnu zadání úkolu větším písmem.  

V našich zasedacích místnostech jsme dokonce zvažovali tzv. fidget toys, aby si lidé, kteří trpí, dejme tomu ADHD, nemuseli pohrávat s tužkou a schytávat od ostatních zvláštní pohledy. 

Jak na tohle reagují kandidáti?

Všímám si, že mladší generace se rozhodně neostýchá a mnohdy přiznává dyslexii, ADHD a další problémy. Takže určitě je tento přístup vítán.

Uvedeš další příklady, které firmy v Británii v rámci diverzity řeší?

Každá firma má samozřejmě odlišný postoj. Budu mluvit za nás.

Ve společnosti Siemens Healthineers se každý měsíc věnujeme jinému tématu např.  zdraví mužů, zdraví žen, předsudky ohledně nemocí jako AIDS, historie určitých národů, ale třeba i tématu ztráty osoby blízké.  

Cílem je dovzdělávat a podporovat lidi, aby měli pocit, že jsou součástí a mají tady své místo.   

Přednášek se ujmou buď samotní zaměstnanci, nebo třeba i členové vyššího managementu. Případně si zveme externí odborníky. 


Diverzita v českých firmách pokulhává


Řekla bys, že lidé u vás ve firmě jsou diverzitě stoprocentně nakloněny?

Přála bych si říct, že ano, ale jak v naší firmě, tak i v Británii narazíte na lidi, kteří neumí pochopit ostatní. A že jich není málo!

Proto je extrémně důležitá role HR týmu, který musí neustále šířit povědomí o diverzitě a vést debaty s manažery. A sama vidím, že to funguje.  

Čím si vysvětluješ, že diverzita v Česku ve srovnání s Británií pokulhává?

Co se týče české společnosti, ušli jsme za poslední roky určitě velký kus cesty. Ale v pracovním prostředí opravdu pokulháváme.  

Hádám, že je to tím, že Česko si v sobě stále nese konzervativního ducha z minulých dob.  

Další problém vidím, že některá témata naprosto přehlížíme. A následně vůbec netušíme, že existují skupiny, které se potýkají s problémy.  V tomhle jsou na tom Britové o dost lépe.  

Ale jak jsem řekla v úvodu, nechci házet všechny do jednoho pytle. Před devíti lety jsem pracovala pro společnost SAP a ta už tehdy řešila neuro diverzitu pro kandidáty v Praze.

Co bys doporučila náborářům a HR v Česku?

Je to na vás! Šiřte povědomí o diverzitě mezi manažery, a to bez ohledu, jestli to máte v KPÍčkách nebo ne. Protože když to neuděláte vy, žádná změna k lepšímu nepřijde.


Potřebujete poradit ohledně diversity recruitmentu? Ozvěte se našemu RPO týmu. Poradíme vám, jak na to.